Unsere Gäste
(Stand 29.5.2019)
Nippon Cinema
Shinya TSUKAMOTO (NIPPON HONOR AWARD-Preisträger, Regisseur KILLING / TETSUO: THE IRON MAN / TOKYO FIST)
Junji SAKAMOTO (Regisseur ANOTHER WORLD)
Nobuhiro YAMASHITA (Regisseur HARD-CORE)
Ryuichi HIROKI (Regisseur IT’S BORING HERE, PICK ME UP)
Toshiaki TOYODA (Regisseur THE MIRACLE OF CRYBABY SHOTTAN)
Kiyohiko SHIBUKAWA (Schauspieler ROOM LAUNDERING / ANOTHER WORLD / THE MIRACLE OF CRYBABY SHOTTAN / THE CHRYSANTHEMUM AND THE GUILLOTINE)
Sho MIYAKE (Regisseur AND YOUR BIRD CAN SING)
Satoru HIROHARA (Regisseur DAWN WIND IN MY PONCHO)
Kosai SEKINE (Regisseur LOVE AT LEAST / TOWER OF THE SUN)
Nippon Visions
Takashi MAKINO (Regisseur MEMENTO STELLA)
Seiji TANAKA (Regisseur MELANCHOLIC)
Yoshitomo ISOZAKI (Schauspieler MELANCHOLIC)
Dai SAKO (Regisseur THE CHAPLAIN)
Kensei TAKAHASHI (Regisseur SEA)
Natsuki NAKAGAWA (Regisseurin SHE IS ALONE)
Akari FUKUNAGA (Schauspielerin SHE IS ALONE)
Yu KAJINO (Regisseur AHUM)
Kunihiko WATANABE (Schauspieler AHUM)
Sumire UENO (Schauspielerin AHUM)
Ritsuko (Schauspielerin THE CALL OF ZON)
Chiemi SHIMADA (Regisseurin AT ALTITUDE)
Keiko ARAKI (PIA Film Festival)
Yoshiki NATORI (Produzent SEA)
Taichi TAMURA (Produzent SEA)
Emi UEYAMA (Verleih SEA / LIFE FINDS A WAY)
Eric NYARI (Jury NIPPON VISIONS JURY AWARD)
Katja Wiederspahn (Jury NIPPON VISIONS JURY AWARD)
Tetsuya SHIBUTANI (Jury NIPPON VISIONS JURY AWARD)
Nippon Animation
Hiroyasu ISHIDA (Regisseur PENGUIN HIGHWAY)
Ilan NGUYEN (TOKYO UNIVERSITY OF THE ARTS: ANIMATION SHORTS / Vortrag: ISAO TAKAHATA)
Cathy Munroe Hotes (Kuratorin TRANSIENCE – THE BEST OF RECENT INDIE ANIMATION)
Ryoji YAMADA (Regisseur TRANSIENCE – THE BEST OF RECENT INDIE ANIMATION)
Nippon Docs
Ian Thomas Ash (Regisseur SENDING OFF)
Dr. Kaoru KONTA (Protagonistin SENDING OFF)
Fuyuki SHIMAZU (Künstler FROM ALL CORNERS / KARTON-WORKSHOP)
Yuko SHIOMAKI (Produzentin FROM ALL CORNERS)
Hanayo OYA (Regisseurin BOY SOLDIERS: THE SECRET WAR IN OKINAWA)
Yoshinori SATO (Regisseur SHINJUKU TIGER)
Yoko SATOMI (Cast SHINJUKU TIGER)
Midori SUIREN (Cast SHINJUKU TIGER)
Riku HORIMOTO (Musik SHINJUKU TIGER)
Misaki UMASE (Musik SHINJUKU TIGER)
Mirai OSAWA (Regisseur KAGURA TROUPE ON THE BEAT)
Kano ENDO (Regisseur KAGURA TROUPE ON THE BEAT)
Akiko TANAKA (Cutterin KAGURA TROUPE ON THE BEAT)
Nippon Culture
Mutsumi ARAGAKI (Musikerin NIPPON LIVE ON STAGE: MUTSUMI ARAGAKI)
Rei HAYAMA (Künstlerin ON THE COLLINEAR AND REFLECTED ON THE WATER)
Yuko KASEKI (BUTOH WORKSHOP & PERFORMANCE)
Yusuke YOKOI (BINGATA WORKSHOP & VORTRAG)
Ichitaro (Musiker NIPPON LIVE ON STAGE: ICHITARO)
Goro KOYAMA (WORKSHOP: FILMVERTONUNG)
Senmaru & Yuki (Künstler EDO DAIKAGURA)
Jumpei TAINAKA Künstler DER PROGRESS NACH JENSEITS)
Leopold Lenzgeiger (Künstler THE AUTOMATED LANDSCAPE)
Alex Zahlten (Vortrag ALTERNATIVE HISTORIES OF JAPANESE FILM: HOW THE 1970S CHANGED EVERYTHING)
Tom Mes (Vortrag THE ENDLESS ROAD OF LONE WOLF AND CUB)
Roland Domenig (Vortrag ONCE UPON A TIME IN CINEMA – REFLECTIONS ON MOVIE THEATERS IN JAPAN)
Luk van Haute (Moderator PODIUMSDISKUSSION)
Jonathan Hall (Einführung NIPPON RETRO)
Nicolas Mahler (NIPPON HEIMKINO SPEZIAL)
Leo Fischer (NIPPON HEIMKINO SPEZIAL)
u.v.m.